ZPĚT na novou AKTUÁLNÍ podobu našeho webu

(KČT TJ VP) Klub českých turistů TJ VP Frýdek-Místek

Kronika


Zájezd Šumava

(6. - 12. září 2009)


Zájezd Šumava (6.-12.9.2009) Tak jako každoročně i letos čekal počátkem září turisty TJ VP Frýdek-Místek vrchol sezóny, týdenní zájezd. Tentokrát se vydali za krásami Šumavy. Cílem poznání byla oblast Železnorudská s pěknou přírodou, a to jak na české, tak i na německé straně. Cestou byla zastávka v historickém Táboře, kde účastníci zájezdu absolvovali naučný okruh po stopách táborské historie a památek. K večeru dorazili do cíle, kterým bylo rekreační centrum Brčálník, ležící poblíž Špičáckého sedla. Zde je čekalo ubytování a zázemí k jednotlivým vycházkám.


Druhý den byla zvolena trasa za nejkrásnějšími výhledy na Královský hvozd a Velký Javor. Za nádherného počasí se šlo ze Špičáckého sedla na Pancíř (1214 m), kde se nachází turistická chata s rozhlednou, ze které jsou jedinečné rozhledy na severozápadní část Šumavy i pásmo Královského hvozdu. Trasa dále pokračovala přes vrchol Můstku (1234 m) na Velký Prenet (1071 m) a dále do cíle trasy - Zelené Lhoty. Večer ještě čekal na turisty seznamovací večírek.


Zájezd Šumava (6.-12.9.2009) Úterní trasa byla pojata jako cesta za romantickými jezery s výstupem na Ostrý. Počasí bylo opět vynikající. Po krátké zastávce v Železné Rudě se turisté vydali k Čertovu jezeru (1030 m) a posléze k Černému jezeru (1008 m). Obě jezera jsou součástí 150 ha velké přírodní rezervace, vyhlášené v roce 1911.

Zájezd Šumava (6.-12.9.2009) Zajímavostí je, že vody z Čertova jezera odtékají do Černého moře, ale z Černého jezera do Severního moře. Cesta dále pokračovala po okraji národní přírodní rezervace Bílá strž na hraniční vrchol na česko – německé hranici Velký Ostrý (1293 m). Po občerstvení následoval sestup údolím Bílého potoka do cíle trasy – obce Hamry.


Zájezd Šumava (6.-12.9.2009) Ve středu bylo opět krásně. Za sluníčka a jasné oblohy se uskutečnil výstup na Velký Javor. Část turistů se vydala ze Železné Rudy, další část vyjela autobusem do sedla Brennes a ti, kteří byli indisponováni, využili lanovky. Ze sedla Brennes vedla cesta k Malému Javorovému jezeru, od něj stoupáním až na nejvyšší vrchol celé Šumavy a Bavorského lesa - Velký Javor (1456 m).

Zájezd Šumava (6.-12.9.2009) Vrchol je tvořen čtyřmi oddělenými skalními bloky, s nádhernými výhledy do širokého okolí. Po občerstvení následoval sestup k Velkému Javorovému jezeru a dále do cíle - Železné Rudy.


Zájezd Šumava (6.-12.9.2009) Čtvrteční trasa vedla opět za krásného počasí po stopách starých stezek – kolem Ždánidel k jezeru Laka. Vycházelo se z Prášil, směrem k hraničnímu přechodu Gsenget a k historickému hraničnímu Josefskému kameni.

Zájezd Šumava (6.-12.9.2009) Po vystoupání na Zlatý stoleček (1200 m) se sešlo k jezeru Laka (1096 m). Jedná se o nejvýše položené nejmenší šumavské jezero. Dále se pokračovalo kolem památníku obětem Železné opony a kaple sv. Kříže do cíle trasy - Nové Hůrky.


Zájezd Šumava (6.-12.9.2009) V pátek se počasí změnilo. Po propršené noci se ráno ochladilo, mrholilo, bylo mlhavo. Za této situace většina zavítala do Velhartic, kde si mohli prohlédnout starobylý hrad. Pak následovala cesta autobusem do Prášil a vycházka k Prášilskému jezeru.

Zájezd Šumava (6.-12.9.2009) Několik turistů zvládlo i výstup na Poledník. Někteří členové zájezdu využili přepravy zelených autobusů v Národním parku Šumava a absolvovali trasu z Čeňkovy pily na Antýgl. Cestou se občerstvili na známé Turnerově chatě. Tato naučná stezka Povydří patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům Šumavy. Nakonec byli všichni spokojeni a společně se z Prášil vrátili na Brčálník.


Zájezd Šumava (6.-12.9.2009) Na závěr byl připraven rozlučkový večírek, kde opět turisté dokázali, že se umí i skvěle bavit. Za doprovodu kytar se zpívalo, tančilo. Muži nezapomněli ani na šest přítomných Marií, takže bylo co slavit. V sobotu ráno čekala všechny cesta domů, s přestávkou v Bechyni, kde si mohli prohlédnout spoustu pamětihodností. Velmi zajímavá byla např. prohlídka kláštera s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, zámecká zahrada, pohled na bechyňské mosty aj. Po obědě následovala cesta domů.


Možno říci, že tento zájezd se po všech stránkách vydařil. Počasí přálo, k ubytování a stravě nebyly ze strany účastníků zájezdu připomínky. Trasy byly zvoleny dobře, pamatovalo se i na jedince se slabší výkonností. Většina turistů ušla celkem kolem 100 km. Domů se všichni vraceli v dobré náladě, plní dojmů a nešetřili chválou na perfektní organizaci zájezdu.


 

Copyright © 2007 KČT TJ VP Frýdek-Místek | Webmaster | Design by Radomir Michna