Za nepříznivého chladného počasí (polojasno, 7°C) jsme začali tůru z Visalají na Bílý Kříž, kde se konala oslava 120 let turistiky na hřebeni Gruně.
Pozdravení s přáteli, turisty. Oslava byla zahájena slavnostní fanfárou na trubku, pak se ujal slova místopředseda KČT oblast Moravskoslezská Břetislav Boháč (historie hřebene Gruně a Bílého Kříže), proslov hostů (vzácný host přijel z Prahy,čestný předseda KČT Jan Havelka). Po zakoupení suvenýrů, účastnických listů ve stánku KČT, občerstvení v bufetu, jsme se vydali zpět (se zastávkou u pramene řeky Morávky) na Visalaje. Autobusem jsme se rozjeli do svých domovů plni dojmů a zážitků.
Stěžejní akcí našeho turistického programu je tradičně týdenní zájezd. Tentokrát zvolil vedoucí zájezdu Martin Mrkos zajímavou krajinu nacházející se od Prahy jihozápadním směrem k Berounu, která svou mnohotvárností až divokostí některých částí okouzlí srdce každého, alespoň trochu romantického návštěvníka. Vápencový podklad, který zde tvoří převážnou část geologické stavby, je rozryt krasovými kaňony a roklemi, provrtán mnoha jeskyněmi a na svém temeni nese porosty dubových hájů. Ano jedná se o Český kras, který rozšířil o oblast s neproniknutelnými lesy a tajuplnými hradními zříceninami – Křivoklátsko.
Vzhledem k pandemii jsme museli přijmout opatření a nutnost jejich dodržování, abychom pobyt zvládli ve zdraví a s optimismem. Ubytování bylo zařízeno v Penzionu Diana v Novém Jáchymově, velká spokojenost s prostředím, personálem a výbornou stravou, snídaně formou švédských stolů, večeře servírovaná, s výběrem ze tří jídel. Veřejnost měla omezený přístup, pouze na venkovní posezení.
Na začátky tras nás dopravoval náš autobus, abychom mohli poznat co největší část Křivoklátska s nejzajímavějšími lokalitami. Obdiv sklidil i náš řidič pan Prokop za to, co dokázal projet ve velmi krkolomných situacích.
Turisté měli možnost vybrat si 3 alternativy v délce tras.
den – dojeli jsme k hradu Český Šternberk
– prohlídka hradu (majitel zůstal na svém hradu jako správce, dnes je opět majitelem). Pak přesun na trasu s cílem Sázavský klášter v obci Sázava (12 km) – prohlídka kláštera s průvodcem, nejstarší klášter v místě setkání poustevníka Prokopa s knížetem Oldřichem. Odtud dojezd na ubytování v Novém Jáchymově. V místě si někteří prohlédli historické litinové kříže a mřížky na hřbitově z místní výrobny.
den – přejezd do Nové Vsi a odtud vedla trasa 1.skupiny (20 km) přes bývalé vojenské letiště kolem betonových pevnůstek k
nejvyššímu vrcholu Brd – na Tok, 835 m n. m. Počasí nádherné, výhledy na všechny strany. Druhá skupina zvolila v této oblasti trasu po Lesnické naučné stezce Klobouček ( vrchol 703 m n.m.), účastníci obou skupin schází do Obecnice a přejíždí do Příbrami na Svatou Horu – zde opět prohlídka ambitů s freskami a kostela.
den – začínáme u míst, kde se filmoval mnohým známý Limonádový Joe k lomu Velká Amerika, kolem dalších lomů Malá Amerika, Mexiko, Kanada až k hradu Karlštejn – zde rezervovaná prohlídka s průvodcem – zlatá kaple Sv. kříže, za překrásného slunečného počasí přejezd do místa Sv. Jana pod Skalou, výstup na skálu s rozhledem na husté lesy, někteří se vydali ke skanzenu těžební techniky v lomech (11 km). Podařilo se nám i zajistit otevření kostela Sv. Jana pod Skalou, prohlídli si přilehlou jeskyni se sakrálními objekty, poslechli si historii tohoto místa.
den – začínáme ve Zdicích na buližníkovou Havraní skálu (největší komplex buližníku na našem území-je to kámen),
dále na Hudlickou skálu a z Krušné hory (609 m n. m.) s rozhlednou Máminka nad Novým Jáchymovem, docházíme pěšky na ubytování. Úžasné výhledy na Brdy, lesy Křivoklátska, Český Kras, kovová směrová zaměřovadla s popisem, nač se díváte….Točník, Žebrák, Krušná hora apod. (18 km)
den – soutěskou Zbirožského potoka ke Skryjským jezírkům, v obci Skryje návštěva muzea geologa Joachima Barranda – otisky živočichů, rostlin v kameni, nálezy z okolí, naučná stezka po trilobitích značkách s výhledem na hrad Týřov.
Odjezd ke královskému hradu Křivoklát, zde opět prohlídka s průvodcem. (9 km)
den – z parkoviště jsme po žluté značky dorazili ke Koněpruským jeskyním – prohlídka s průvodcem, ukázky využití úkrytu k penězokazecké výrobě – figuríny i s ukázkou činností. Pak po naučné stezce přes vyhlídku Zlatý kůň (vidíme současné vápencové lomy Čertovy schody a výhledy do krajiny), došli jsme až k lomu Na kobyle. Tunelem ve skále jsme se dostali na stezku přes nejstarší trampskou osadu – Údolí děsu – do obce Srbsko, kde jsme pokračovali kolem Berounky k lomu Alkazar.
Odjíždíme do Berouna – výstup k rozhledně, atrakce živí medvědi pod rozhlednou. (10 km)
den – odjíždíme do Průhonic – návštěva zámeckého parku s krásnou úpravou terénu, vzácnými rostlinami a dřevinami, jezírky, drobnými romantickými stavbami. Odjezd do Hrusic, rodiště Josefa Lady, návštěva Ladova muzea, kostelíku z Ladových obrázků, rodný dům přestavěn, pouze s pamětní deskou, rybník a bronzová soška kocoura Mikeše u strouhy k rybníku.
Za perfektní přípravu celého zájezdu patří velký dík vedoucímu akce Martinu Mrkosovi.
Z F-M jsme dojeli do Branek na Moravě, odtud jsme se vydali po cyklostezce (asi 3 km). Pak jsme odbočili na neznačenou trasu kde jsme se zastavili u pomníku Franz Josefa, odtud jsme pokračovali po červené značce až pod Piškovou a dále již po zelené až na Bystřičku. Mezi tím jsme se zastavili ještě u bunkru partyzánů a dále u pomníku T.G. Masaryka. Vycházku jsme zakončili v hospůdce Na Nové. Po občerstvení jsme odjeli vlakem do svých domovů.